Witamy na stronie poświęconej kampanii społecznej #MojaDostępność, gdzie upowszechniamy wiedzę o dostępności w praktyce. Rozmawiamy też z i o ekspertach / ekspertkach praktycznej dostępności, którzy / które działają z ramienia Fundacji Imago. Promujemy osoby ze szczególnymi potrzebami i jednocześnie do nich kierujemy kampanię, bo wiemy, że osobą o szczególnych potrzebach może być każdy. Dlatego hasło kampanii brzmi:

#MojaDostępność to Twoja dostępność! 

Bo dostępność jest ważna dla każdego z nas.

Zapraszamy!

Kim są osoby ze szczególnymi potrzebami?

Osoby ze szczególnymi potrzebami to m.in. osoby z niepełnosprawnościami lub z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, ale nie tylko. Szczególne potrzeby mogą mieć wszyscy, których obecny stan lub sytuacja stanowi utrudnienie, na przykład w pokonaniu pewnej drogi, czy załatwieniu sprawy. Może to zatem być: 

Zdjęcie wykonane na świeżym powietrzu latem. Na podjazd prowadzący do kładki dla pieszych wjeżdża Łukasz Siemież na wózku dla osoby z niepełnosprawnością. Naprzeciwko idzie kobieta z wózkiem dziecięcym, która dzięki podjazdowi może łatwo zjechać z kładki dla pieszych

Na czym polegają szczególne potrzeby?

Wyobraź sobie, że musisz dostać się z ciężką walizką podróżną, dziecięcym wózkiem czy rowerem na ósme piętro, a na górę prowadzą jedynie schody. Albo przypomnij sobie sytuację z dzieciństwa, kiedy rodzic rozmawiał z urzędnikiem zza wyższej od Ciebie lady, a Ty chciałeś/chciałaś bardzo dowiedzieć się, co jest na jej blacie lub po jej drugiej stronie. A może kiedyś musiałeś poruszać się o kulach lub w ortezie, a chodnik zdawał się być zbyt śliski, przez co każdy krok był walką o równowagę? A może zdarzyło Ci się być w  obcym kraju i mieć trudności z zapytaniem o drogę czy produkt w sklepie, bo nikt nie rozumiał, co mówisz?  

A teraz pomyśl, o ile byłoby łatwiej, gdyby te bariery nie istniały. Gdyby tam gdzie są schody, zawsze była też winda, wszystko, co chciałbyś zobaczyć, miałbyś w zasięgu swojego wzroku, każdy stawiany krok mógłby być pewny, a każdy, z kim rozmawiasz, doskonale wiedział, czego potrzebujesz. Tworząc rozwiązania tych i innych problemów możesz sprawić, że świat będzie bardziej dostępny i przyjazny dla Ciebie, ale również pomożesz w tym innym. W budowaniu dostępności ważną rolę pełnią eksperci i ekspertki praktycznej dostępności.

Kim są eksperci i ekspertki praktycznej dostępności?

To grupa osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, które ukończyły szkolenie z zakresu dostępności, audytów. Zostały przygotowane do prowadzenia i współprowadzenia szkoleń, warsztatów, konsultacji. Wspierają Fundację Imago w działaniach na rzecz zwiększania dostępności i propagowania równości oraz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Dzięki własnym doświadczeniom i dzięki wiedzy nabytej w czasie szkoleń – eksperci i ekspertki praktycznej dostępności pokierują i wskażą, co można zrobić, by dana przestrzeń czy usługa były bardziej dostępne.

Czego możesz dowiedzieć się dzięki kampanii #MojaDostępność?

Z kampanią wychodzimy w przestrzeń miejską Wrocławia, ale znajdziesz nas też w internecie.

Tu znajdziesz odnośniki do naszych stron / profilów w mediach społecznościowych:

Play Video
Play Video
Play Video
Play Video

Organizator kampanii

Organizatorem kampanii społecznej jest Fundacja Imago.Działamy od 2009 roku. Nasze biura znajdziecie na Dolnym Śląsku: we Wrocławiu i w Ząbkowicach Śląskich, oraz w województwie śląskim: w Bytomiu i w Dąbrowie Górniczej. Część projektów zasięgiem obejmuje cały kraj, przekraczamy też granice Polski i Europy. W roku 2023 wsparliśmy ponad 6 000 osób. Jesteśmy otwarci na współpracę, zarówno krajową, jak i zagraniczną. Wprowadzamy innowacje społeczne: nasza Fundacja powstała, by poprawić sytuację różnych grup społecznych i by współtworzyć z nimi potrzebne rozwiązania, wykraczające poza obecnie dostępną ofertę. Tworzymy dostępność. Do 2024 roku zrealizowaliśmy około 140 projektów dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla ich opiekunów i opiekunek. Wspieramy też osoby starsze i młodzież, osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji zawodowej lub wykluczone społecznie czy z doświadczeniem migracji. Organizujemy szkolenia, warsztaty czy audyty dostępności. Zapraszamy do współpracy!
Zobacz więcej

O projekcie

Kampania społeczna #MojaDostępność jest realizowana w ramach zadania publicznego „Forum Ekspertów i Ekspertek Praktycznej Dostępności – kampania informacyjna na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałania ich dyskryminacji”.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
 otrzymanych od Samorządu Województwa Dolnośląskiego